Elhízásról beszélünk akkor, ha a testsúly 20%-kal haladja meg a kívánatos értéket. Elhízás esetén a szervezet zsírtartalma nő meg az egészségeshez viszonyítva, míg a sportolók, testépítők esetében a magasabb testsúly megoszlik az izmok, csontok, zsír és víz tömege között.
Elhízás mérőszámai: BMI
Az elhízás egyik legáltalánosabban elfogadott mérőszáma a testtömeg-index, vagyis a BMI, melyet a kilogrammokban megadott testsúly és a méterben kifejezett magasság négyzetének hányadosaként kapunk meg (BMI= testsúly kg/ testmagasság m2).
Amennyiben a BMI 18 alatt van kóros soványságról, 20-25 között normális testsúlyról, míg 25-30 között már túlsúlyról, 30 -35 között I. fokú elhízásról, 35 felett pedig kóros elhízásról beszélünk. Az elhízás nem csupán esztétikai probléma, hanem súlyos egészségkárosító következményei vannak.
Az elhízás leggyakoribb szövődményei:
- érelmeszesedés
- magas vérnyomás
- jelentősen növekszik a szív-, vese-, cukor- és agyér-betegségek kockázata
- nőknél PCOS, meddőség, férfiaknál potencia zavar
- ízületi betegségek: köszvény, porckopás
- növekszik a daganatos betegségek kockázata
- csökken a regenerációs hajlam
Az elhízás okai – nem csak a gének a felelősek!
Bár az elhízás hátterében számos ok meghúzódhat, mégis leggyakrabban a helytelen életmód: a nem megfelelő táplálkozás, a mozgáshiány következménye. A testsúly növekedésnek indul, ha a kalória bevitel tartósan meghaladja a fizikai aktivitással leadott kalória mennyiséget. A szervezet a felesleges kalóriamennyiséget zsír formájában tárolja. A zsíros és a szénhidrátban gazdag ételek különösen magas kalóriatartalmúak. A mozgás nemcsak azért fontos, mert önmagában is kalóriát éget, hanem különös szerepe van abban, hogy a szervezet nyugalmi állapotában felhasznált energiamennyiséget, vagyis az alapanyagcserét nem engedi csökkenni.
Tény, hogy vannak olyan családok, ahol a családtagok nagyobb része elhízott, mint az átlag népességben. Ez felveti azt a lehetőséget, hogy az elhízás hátterében genetikai tényezők is szerepet játszanak. A genetikai adottságok befolyásolják, hogy a szervezet milyen mennyiségű zsírszövet tárolására törekszik és ez hogyan oszlik el a testen. Kutatások viszont a gének szerepét a háttérbe szorították, és arra világítottak rá, hogy ezen családtagoknál a táplálkozási és életmódbeli szokások hasonlósága, tehát a szociális öröklődés eredményezi az elhízás kialakulását.
Jelentős szerepe lehet az elhízásban a környezeti tényezőknek: egyes kultúrákban a kövérség még a mai napig státusz-szimbólum, nők esetén pedig az anyaságra való alkalmasság jeleként értékelik.
Nagyon gyakori, hogy az elhízás hátterében pszichés tényezők állnak: sokan rosszkedvüket, unalmukat fojtják evésbe.
Előfordul, hogy bizonyos betegségek következményeként alakul ki az elhízás: gyakran hormonális rendellenességek a pajzsmirigy alulműködése, vagy a mellékvesekéreg túlműködése, ritkábban fejlődési rendellenességek és a központi idegrendszer érintettsége áll a háttérben. Egyes gyógyszerek (szteroid, antidepresszánsok) szedése is eredményezhet elhízást.
Az életkor előrehaladtával, különösen 30 év felett kisebb kalória bevitel mellett is elindulhat a hízás folyamata. Kisebb izomtömegük miatt a nők is nagyobb gyakorisággal híznak el, mint a férfiak.
Az elhízás tünetei
Az elhízás során kóros zsírlerakódást észlelünk, melynél 2 alaptípust tudunk elkülöníteni:
- Az ALMA, férfias típusú, vagy ANDROID elhízásnál a zsírlerakódás az arcra, nyakra, mellekre és hasra lokalizálódik, központja a köldöktáj. Fokozott inzulintermelés és erőteljesebb férfi nemi hormon aktivitás mellett is ilyen típusú elhízást láthatunk.
- A KÖRTE, nőies, vagy GINOID elhízás központja az alhas. Leginkább az alhas, a fenék és a combok érintettek.
Az elhízás speciális típusai:
- Fájdalmas elhízás: érzékeny, nagyméretű, regionálisan jelentkező zsírdaganatokat láthatunk.
- Lipodystrophia progressiva: a regionális elhízásnak az a típusa, ahol az alsó testrészen láthatunk zsírfelhalmozódást, míg a felső testrészre inkább a soványság jellemző.
Az elhízás kivizsgálása
Az elhízás esetében a diagnózis felállítása nem jelent gondot. Viszont nagyon fontos, hogy elindítsuk a páciens részletes kivizsgálását az elhízás hátterében esetlegesen meghúzódó ok felderítése és kezelése céljából. Illetve fel kell azt is kutatnunk, hogy az elhízás talaján milyen következmények alakultak ki.
Az elhízás kezelése
Fontos, hogy ha a páciens kivizsgálása során valamilyen okot derítettünk fel az elhízás hátterében, illetve az elhízásnak már szövődményei jelentkeztek, akkor az alapbetegségek és a szövődmények célzott kezelését elindítsuk.
A testsúly normalizálása érdekében három alappillérre kell támaszkodnunk:
- Megfelelő étrendet kell kialakítanunk: a napi kalória bevitel kiszámításához irányadó lehet az, hogy a szervezet kalória igénye a fizikai aktivitástól függően 25-50 kcal testsúly kilogrammonként. Pácienseink számára orvosi ellenőrzés mellett, műszeres méréssel végigkövetett, hatékony, biztonságos, jo-jo effektus nélküli módszert nyújtunk a hosszútávú és egészséges testsúlycsökkenés megvalósításához. A fogyókúra során egészséges, jó ízű ételek fogyasztása mellett célzott zsírleépítést tudunk megvalósítani úgy, hogy az izomzat erősítése mellett a hiánybetegségek kialakulását is megelőzzük. Az étrend összeállításában kérjük szakember segítségét, és mindenképpen részesítsük előnyben a fehérjében, rostokban, vitaminokban gazdag, de zsírban és szénhidrátban szegény étrendet!
- A rendszeres mozgást vezessük be mindennapjainkba. Természetes nehéz az elmacskásodott izomzatot azonnal munkára bírni, melynek a jelentős zsírtömeget is cipelnie kell. Ezért kezdetben az izomzat passzív mozgatását javasoljuk elektrostimulációs kezeléssel (Ultratone). Az izometriás összehúzódás során izmaink hozzászoknak a folyamatos terheléshez, beindul a méregtelenítés és fokozódik az alapanyagcsere. Majd térjünk át fokozatosan, vagy párhuzamosan olyan mozgásformákra, melyek jól adagolhatóak és nem igénylik, hogy a páciens saját súlyát tartsa, pl.: úszás, biciklizés, kocogás. Kövessük a fokozatosság elvét, de érjük el, hogy a napirendünkben 20 – 60 percet aktív mozgásra szentelünk.
- Orvosi alakformáló eljárásokat azokban az esetekben érdemes bevetni, amikor a bevezetett diéta és mozgás mellett nem indul be a fogyás. Az Ilyen kritikus területek (leggyakrabban a has, fenék, csípőtájék és a combok területe) zsírbontását, alakformálását bízzuk szakemberre. A következő megoldások közül választhatunk a konzultációt követően: lokális zsírbontó kezeléseket epesavas injekcióval (Aqualyx), vagy zsírfagyasztást (CoolTech). Ezeket a módszereket szükség szerint az izomzatra, a zsírrétegre és a bőrre egyaránt ható izom- és bőrfeszesítő, méregtelenítő, valamint cellulit mérséklő biostimulációs, vagy radiófrekvenciás kezeléssel egészítjük ki.
Elhízás megelőzése
Célszerű lenne minden életkorban az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás segítségével arra törekedni, hogy az elhízást megelőzzük. Ezzel nagyban hozzájárulunk egészségünk védelméhez is. Folyamatosan igénybe vehetünk olyan alakformáló eljárásokat (CoolTech, Ultratone, Venus Legacy) is, melyek jó formánk megőrzéséhez jelentősen hozzájárulnak. Az elhízás megelőzése sokkal egyszerűbb, mint a kezelése.
Fontos, hogy a fogyókúránk, alakformálásunk során reális célokat tűzzünk ki és tudatosítsuk magunkban, hogy rövid idő alatt tartós fogyást nem tudunk elérni. Szinte naponta újabb és újabb fogyókúra csodákról szerezhetünk tudomást, melyek az egyetlen és biztos módszert ígérik a legrövidebb időn belül felesleges kilóik leadására. Biológiai okok miatt egészséges fogyás esetén 10 kg testzsír lefogyásához 10 hétre van szükség. A gyors testsúlycsökkenés mindig a szervezet vízháztartásbeli változásaira, és az izomszövet leépülésére vezethető vissza. A táplálkozási szokások lassú és hatásos megváltoztatása, a rendszeres mozgás bevezetése, valamint a hatékony alakformáló eljárások együttesen teszik lehetővé, hogy végre elérjük a régen áhított célt: a megálmodott alakot és az egészséges testsúlyt tartani tudjuk.
Várom szeretettel egy konzultációra!